تبلیغات
___ شركت بازرگانی برگ سبز باغبان ___

___ شركت بازرگانی برگ سبز باغبان ___
شركت فنی مهندسی خوشه انگور آذربایجان 

گذری بر تاریخچه شهرستان ملکان

شهرستان محل اتصال سه استان ، آذربایجان شرقی ، غربی و كردستان می باشد. این شهرستان در جانب شرقی دریاچه ارومیه و در 155 كیلومتری جاده ترانزیتی تبریز و میاندوآب واقع شده است كه از طرف شمال و شمال شرقی به شهرستان مراغه و از طرف شمال به شهرستان بناب از قسمت جنوب و جنوب غربی به شهرستان میاندوآب از استان آذربایجان غربی و از سمت غرب و شمال غربی به دریاچه ارومیه و سرزمینهای شوره زار دریاچه ی ارومیه منتهی می شود.فاصله آن تا شهرستان مراغه 32 كیلومتر و بناب 22 كیلومتر میاندواب 22 كیلو مترو با وسعتی حدود 1006كیلومترمربع 2/3 مساحت كل استان را به خود اختصاص داده است، مذهب ساكنین این شهرستان شیعه و زبانشان تركی است.

 یکی از مناطق قدیمی آذربایجان شرقی است و آثار به دست آمده از بقایای شهر تاریخی سبلان و منطقه ملک کندی(ملکان) نشان می دهد که این منطقه روزگاری دارای تمدنی باشکوه بوده است و آثار به دست آمده از آن به روزگار ساسانی باز می گردد. دریاچه ملکان و پل دختر آن از جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان ملکان به شمار می آیند. مردم آن بیشتر به کار کشاورزی و باغداری و دامداری مشغول بوده و از لحاظ تولید انگور بیدانه که قابلیت فراوری برای خشکبار را داشته باشد در ایران رتبه‌های نخست کشوری را به خود اختصاص می‌دهند و حدود 50درصد تولید انگور استان و 2/7 درصد انگور تولیدی کشور بدست مردم سخت کوش این شهر صورت می‌گیرد. در این منطقه چندین نوع سبزه فراوری می‌شود. نوع تیزابی، نوع کالیفرنی و نوع طبیعی که هر کدام مصارف خاص خود را دارند. علاوه بر اینها با توجه به استعداد منطقه در پرورش موهای فخری سیاه و زرد، این شهرستان از این لحاظ نیز در وضعیت خوبی قرار دارد. غیر از كشمش قالی بافی نیز از مشهورترین صنایع دستی آن می باشد. صنعت این منطقه نیز در دوران طفولیت و رشد خود به سر می‌برد و با افتتاح ناحیه صنعتی و توسعه کارخانجات تبدیلی می‌رود که به بلوغ برسد. جوانان این منطقه با انگیزه دستیابی به مدارج عالی دانشگاهی در دانشگاههای ایران مشغول تحصیل و تدریسند و در حال حاضر چندین استاد دانشگاه از این خطه در دانشگاه‌های مختلف کشور مشغول تدریس هستند.این شهر دارای ۲ بخش می‌باشد.شامل بخش‌های مرکزی و لیلان. بخش لیلان یکی از شهرهای باستانی ایران است که وجود آتشکده‌های باستانی آن گویای شواهد ارزشمندی درباره تاریخ این منطقه‌است.

 

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

ملکان در گذشته ملک کندی نام داشته که به زبان محلی به معنای روستای شاه است. شهرستان ملکان از شهرهای قدیمی آذربایجان شرقی است و آثار به دست آمده از بقایای شهر تاریخی سبلان و منطقه ملک کندی(ملکان) نشان می دهد که این منطقه روزگاری دارای تمدنی باشکوه بوده است و آثار به دست آمده از آن به روزگار ساسانی باز می گردد.  
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

به این آدرس بیا

www.agronomic.mihanblog.com

مهندس جعفری
04137821639
نویسندگان
نظر سنجی
چه مطالبی دوست دارید؟
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب